5 Pirmelementi

Saskaņā ar Vastu materiālais Visums sastāv no 5 Pirmelementiem. Tie ir: gaiss (vaju), zeme (prithvi), ūdens (džala), uguns (agni) un Telpa vai ēters (akaša). Katrs Pirmelements iemieso savu enerģijas formu. Piemēram, saule ir uguns, vējš – gaisa, lietus –ūdens principa personifikācijas. Gravitācijas un magnētisma enerģiju pārstāv Pirmelements zeme, bet skaņu – ēters. Būdami visuresoši, tie ir sajaukti dažādās proporcijās padarot katru matērijas formu absolūti unikālu.
Tādejādi māja tiek uztverta kā mikrokosms, kas sadalīts 4 kvadrātos – gaisa, ūdens, uguns un zemes, ar brīvu telpu centrā. Iedzīvotāju labklājībai Pirmelementus visos kvadrātos pienācīgi jāgodā un tiem jāatrodas līdzsvarā. Sīkāk lasīt gramatā: "Mājas harmonija. Vastu Šastra"

Gaiss – mājas Ziemeļrietumu sektors

Gaisa īpašība – pārmaiņas raisošs kustīgums. Gaiss ir arī uguns sabiedrotais, jo uguns eksistē gaisā un barojas no gaisa. Abiem šiem elementiem piemīt kustības un pārmaiņu enerģija. Gaiss valda pār telpas ziemeļrietumu (ZR) daļu, tāpēc, novietojot tajā gatavās produkcijas noliktavu, tā ātri iztukšosies. Mājas ZR daļa ir ļoti piemērota bērnistabai, jo, bērni, tāpat kā gaiss, vienmēr atrodas kustībā. Vieta ir labvēlīga arī virtuvei, jo gaiss uztur uguni. Izvietojot šeit viesistabu, tad ciemiņi ilgi pie jums neuzturēsies. 

Ūdens - Ziemeļaustrumu sektors

Mājas ZA sektors vienmēr atrodas Pirmelementa Ūdens ietekmē. Ūdenim piemīt dinamiskas īpašības, atspoguļojot šķidruma un plūsmas principu, tas kontrolē ziemeļu virzienu. Tāpēc mājas ZA virziens ir vislabākā vieta vannas istabai, baseinam, ūdens un notekūdeņu sistēmai, kā arī akai, dziļurbumam vai dīķim tuvējā teritorijā. Senie raksti norāda, ka ūdens avots dienvidrietumos (DR) izraisa dēla zaudējumu, dienvidos sievas zaudējumu, bet ziemeļrietumos (ZR) – mieru traucēs nelabvēļi. Ja ūdens tek mājai pa vidu, tas iznīcinās uzkrātās bagātības.

Ēters – mājas centrs 

Ēters ir neierobežota Visuma telpa. Visi četri pārējie elementi eksistē šajā telpā. Ēteram nav īpašas krāsas, formas vai virziena. Šai svētajai vietai mājas centrā jābūt atvērtai un brīvai. Te var atrasties viesistaba, kurā satikties un pabūt kopā visai ģimenei. Te nedrīkst atrasties smagas mēbeles un nevajadzīgas mantas, lai labvēlīgās enerģijas var viegli un brīvi cirkulēt. 

Zeme – Dienvidrietumu sektors

Zeme kontrolē dienvidrietumu (DR) virzienu. Zeme ir pats stabilākais no Pirmelementiem, tāpēc ieteicams, lai šis sektors tiktu maksimāli izmantots – šajā mājas daļā var izvietot smagas mantas, skapjus un citas mēbeles.

Uguns – Dienvidaustrumu sektors

Uguns ir visu enerģiju, ieskaitot saules, atomenerģiju un smalkās dzīvnieku un cilvēku enerģijas, pamatā, tāpēc, ka bez gaismas un siltuma nav arī pašas dzīvības. Uguns asociējas ar gaismu un siltumu, regulē gremošanas sistēmu un mājas dienvidaustrumu (DA) daļu. Ja virtuvi, boilera telpu, somu pirti, citus siltuma avotus un elektroierīces izvieto šajā mājas daļā, tad visai ģimenei būs laba gremošana, reputācija un labklājība. Bet, ja uguns sektorā atradīsies laulāto guļamistaba, tad, visticamāk, uguns pārpilnība novedīs pie biežiem konfliktiem un strīdiem.